Victoria liberalului Dorin Chirtoacă la alegerile locale este imboldul pentru noi negocieri între forțele pro-europene din Republica Moldova.
Locuitorii din Chișinău le-au arătat din nou partidelor politice că opțiunea lor este pentru Europa, și nu pentru Rusia, cum doresc comuniștii.
PLDM, PD și PL au acum și o datorie morală să respecte votul cetățenilor și să ajungă la o înțelegere politică pentru un Guvern și o susținere parlamentară atașate în totalitate valorilor europene și democrației, în care comuniștii nu își au locul.
Sper ca Partidul Liberal să intre în Guvern pe baza unor condiții legate și de pornirea cu adevărat a luptei împotriva corupției politice și a corupției din justiție, pentru că acestea două sunt borna care marchează drumul pentru eliminarea corupției și fraudei din toate domeniile.
Cetățenii Republicii Moldova au votat și la ultimele alegeri parlamentare, din noiembrie 2014, pentru partidele pro-europene, acum le-au mai arătat o dată politicienilor că opțiunile lor nu se schimbă și că viitorul lor trebuie să fie lângă statele europene. Vocea cetățenilor Republicii Moldova trebuie ascultată, pentru că viața lor și a urmașilor lor este în joc.

