Skip to content
Caută
Monica MacoveiMonica Macovei
Monica Macovei
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact

Fiecare stat membru UE a primit bani pentru dotarea cu aparatură a punctelor de frontieră, este important cum au fost cheltuiți acești bani.

mai172017
Category: Activitate în Parlamentul European, Declarații Politice17 mai 2017Leave a comment

Fiecare stat membru UE a primit bani pentru dotarea cu aparatură a punctelor de frontieră, este important cum au fost cheltuiți acești bani.

În contextul intrării în vigoare a Regulamentului Schengen modificat, pe 7 aprilie, anul acesta, este important să știm că la Comisia Europeană există Fondul pentru securitate internă a Uniunii, din care fiecare țară a primit bani, prin programe naționale, iar banii trebuie folosiți.

Pentru perioada 2014-2020, sunt disponibili circa 3 miliarde de euro numai pentru componenta granițe și vize. Și Slovenia a primit bani pentru a asigura fluiditatea traficului pentru cei care trec granița Slovenia-Croația, la fel și Ungaria și toate celelalte țări. Foarte important este cum au fost cheltuiți acești bani și cât de mult au fost accesați de către statele membre.

În primul rând trebuie cumpărate scann-ere mobile și fixe pentru ca datele de identitate ale persoanelor care trec granița să poată fi verificate rapid în bazele de date. O astfel de verificare durează 10 secunde. Dacă pe ecranul unic al scann-erului apare o problemă cu privire la acea persoană, atunci se verifică separat. Restul oamenilor trec rapid.

De aceea sper că Slovania, Ungaria, România și alte țări care încă nu au făcut-o, vor face acest lucru în cel mai scurt timp, tocmai pentru a-i ajuta pe cei care trec granița s-o treacă rapid și pentru a le asigura securitate, viața și sănătatea.

(Dezbaterea privind aplicarea noului Regulament Schengen privind consolidarea verificărilor prin consultarea bazelor de date relevante la frontierele externe, Parlamentul European, 17 mai 2017, Strasbourg)

Share
Tweet
Share
0 Shares
Tags: Regulamentul Schengen

Posturi asemănătoare

Secția specială de anchetare a judecătorilor și procurorilor este în sine o intervenție în justiție
1 iulie 2019
Dăncilă a predat țara baronilor locali și PSD, prin ordonanță de urgență
26 iunie 2019
Nu este nevoie de o conducere la Secția specială de anchetare a magistraților, ci de desființarea acesteia
24 iunie 2019
Secția specială de anchetare a magistraților trebuie desființată de Guvern acum, prin OUG. Publicarea în România și respectarea recomandărilor GRECO privind desființarea acestei secții sunt obligatorii
21 iunie 2019
Dezbatere despre provocările și posibilele răspunsuri în evoluția imprevizibilă a peisajului economic, social și politic global
18 iunie 2019
Liturghia în cadrul căreia Papa Francisc îi beatifică pe cei 7 Episcopi greco-catolici martiri
2 iunie 2019

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment





Arhive
2016 - 2019 © Monica Macovei

Made by Mircea