Skip to content
Caută
Monica MacoveiMonica Macovei
Monica Macovei
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact

La Tiraspol, pentru apărarea limbii române

Category: Uncategorized @ro26 martie 20146 Comments

Am fost astăzi la Tiraspol ca să discut despre presiunile la care sunt supuse școlile cu predare în limba română din regiunea separatistă Transnistreană a Republicii Moldova. Am vorbit cu Vladimir Bodnar, președintele Comitetului pentru educație al Sovietului Suprem al regiunii separatiste Transnistria și cu Oleg Khorzhan, deputat și secretar general al Partidului Comunist Transnistrean.

Timp de două ore, am discutat problemele școlilor de limba română din regiunea separatistă Transnistreană și modalități de eliminare a sancțiunilor aplicate directorului Ion Iovcev de la liceul “Lucian Blaga” din Tiraspol. Am cerut restituirea salariillor profesorilor de la acest liceu și a ștampilei instituției, precum și încetarea altor acte care împiedică elevii să învețe în limba română.

Reamintesc că pe 5 februarie 2014, directorul Ion Iovcev de la liceul de limba romana “Lucian Blaga” si contabila au fost reținuți câteva ore sub acuzația că au introdus monedă străină (valută). Valuta era leii moldovenești pentru plata salariilor profesorilor! A doua zi, directorul și contabila au stat peste 4 ore la interogatoriu și au iesit fără banii de salarii și fără ștampila liceului. Am scris despre aceste lucruri aici, aici, și aici.

În timpul întâlnirii care a durat 2 ore.

La granița de facto, plecând în regiunea separatistă Transnistreană.

Share
Tweet
Share
0 Shares
Tags: Ion Iovcevlimba romana

Posturi asemănătoare

Necesitatea unei politici europene de reindustrializare
5 octombrie 2016
Sugestie pentru parlamentari: să renunțe la sistemul de acum, în care fiecare are o mașină la dispoziție (video)
12 septembrie 2016
Cred că judecătorii CCR sunt înțelepți
5 martie 2016
În cazul Bivolaru am făcut exact invers decât minte postul Antena 3 – MinciunA3. Am cerut extrădarea lui Gregorian Bivolaru de 2 ori.
4 martie 2016
Domnule Prim-ministru Cioloș, asumați-vă răspunderea pentru pachetul de reformă electorală, cu orice risc pentru funcția dumneavoastră.
2 februarie 2016
Selecția și numirea procurorilor șefi prin proceduri transparente sunt cruciale
28 ianuarie 2016

6 Comments

  1. ion adrian says:
    26 martie 2014 at 2:58 pm

    Esecul proiectului de revizuire al Constitutiei consfintit si de Comisia de la venetia ar trebui sa devina un subiect esential pentru a demonstra impostura si urechismul de lautar prost care domneste in politica romaneasca.

     Reply
  2. malone_gerald says:
    26 martie 2014 at 4:57 pm

    Așa da ! Munca aceasta trebuia sa o facă Corlățean de mult .

     Reply
  3. Doina Bejenaru says:
    27 martie 2014 at 6:38 pm

    Şi le-au restituit banii şi ştampila???

     Reply
  4. Andrei Țurcanu says:
    27 martie 2014 at 7:21 pm

    Ați discutat – e bine. Ați cerut – e foarte bine. Dar ce-au spus ei? Care sunt rezultatele?…

     Reply
  5. Mariana says:
    28 martie 2014 at 10:06 pm

    Bravo,doamna Monica Macovei, mult succes, un europarlamentar roman in Transnistria!!! 🙂 nu s-a mai auzit trebuie sa fi fost mare zarva in zona, ma refer in guvernul lor plin de fosti colonei de securitate din fostele republici sovietice Pribaltice, asa sa va ajute Dumnezeu 🙂 , sa se obisnuiasca cu adevaraul!

     Reply
  6. Mariana says:
    28 martie 2014 at 10:19 pm

    Chiar e nevoie de multa sustinere a romanilor din Transnistria dat fiind propaganda intens antiromaneasca… si educarea populatiei transnistrene (chiar si a Moldovei) in sensul urii romanilor, a propriei identitati si a fricii de libera exprimare a opiniei, inca odata mult succes si curaj mai multor romani de rang oficial inalt in asemenea proiecte….

     Reply

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment





Arhive
2016 - 2019 © Monica Macovei

Made by Mircea