Skip to content
Caută
Monica MacoveiMonica Macovei
Monica Macovei
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact

România trebuie să intre în spațiul Schengen, pentru că îndeplinim toate condițiile tehnice pentru a face parte și formal din acest spațiu (VIDEO)

dec.112018
Category: Activitate în Parlamentul European, Comunicate, Declarații Politice, Presă11 decembrie 2018Leave a comment
Lucrez în Parlamentul European pentru ca România să beneficieze de toate avantajele integrării în UE și pentru a intra și în spațiul Schengen. În țară însă, PSD&ALDE fac orice le stă în putință pentru ca România să iasă din UE și să nu fie primită în Schengen, dând vina pe alții pentru incompetența și dezinteresul lor.
 
Am votat astăzi, în Parlamentul European, Rezoluția privind aplicarea integrală a dispozițiilor acquis-ului Schengen în România și Bulgaria. Rezoluția adoptată astăzi, cu o largă majoritate de voturi, cere Consiliului UE o decizie privind intrarea României și Bulgariei în Schengen.
 
Discursul meu de astăzi a fost următorul:
 
România și Bulgaria trebuie să intre în spațiul Schengen, pentru că îndeplinim toate condițiile tehnice pentru a face parte și formal din acest spațiu.
 
În realitate, noi suntem în Schengen: chiar prin Regulamentul Schengen de apărare a granițelor țărilor Schengen am introdus România și Bulgaria. Repet, în realitate, noi apărăm granițele Uniunii Europene. De aceea, trebuie să ducem până la capăt această realitate și să o și formalizăm. De altfel, președintele Juncker a declarat în mai multe rânduri că și-a propus ca cele două țări să intre în spațiul Schengen până la finalul mandatului său, care se încheie anul viitor.
 
Este foarte important: nu trebuie legată intrarea în Schengen de Mecanismul de Cooperare și Verificare – MCV. Acest Mecanism trebuie să continue până când toate criteriile și toate condiționalitățile, atât pentru România, cât și pentru Bulgaria, sunt în mod real îndeplinite. Pentru că Mecanismul este pentru oameni: oamenii nu vor corupție, oamenii vor justiție, tot ceea se prevede acolo. Asta vrem și noi.

Share
Tweet
Share
0 Shares
Tags: spatiul Schengen

Posturi asemănătoare

Secția specială de anchetare a judecătorilor și procurorilor este în sine o intervenție în justiție
1 iulie 2019
Dăncilă a predat țara baronilor locali și PSD, prin ordonanță de urgență
26 iunie 2019
Nu este nevoie de o conducere la Secția specială de anchetare a magistraților, ci de desființarea acesteia
24 iunie 2019
Secția specială de anchetare a magistraților trebuie desființată de Guvern acum, prin OUG. Publicarea în România și respectarea recomandărilor GRECO privind desființarea acestei secții sunt obligatorii
21 iunie 2019
Dezbatere despre provocările și posibilele răspunsuri în evoluția imprevizibilă a peisajului economic, social și politic global
18 iunie 2019
Liturghia în cadrul căreia Papa Francisc îi beatifică pe cei 7 Episcopi greco-catolici martiri
2 iunie 2019

Lasă un răspuns Anulează răspunsul





Abonare la blog via email

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Alătură-te celorlalți 25 de abonați

Arhive
2016 - 2019 © Monica Macovei

Made by Mircea