Am fost ieri invitata lui Robert Turcescu, la B1TV. Am vorbit inclusiv despre oferta actuală a partidelor de dreapta pentru președinția României.
„MONICA MACOVEI: Materialul de campanie pe care îl avem, fibra de campanie în acest moment este foarte moale. Cum să spun, sunt ca niște cochilii goale, fără intensitate. Și o să vă spun de ce. Înainte de a spune – așa ar fi logic -, înainte de a spune de ce meriți să fii președinte, de ce ai fi bun ca președinte, tu trebuie să arăți că ești bun să conduci o campanie electorală, că ești bun lider să conduci o campanie electorală. Deja unii sunt declarați candidați la președinție de mai mult timp încoace și mă refer la toți. A arătat până acum vreunul putere și determinare și leadership, cum se spune, putere de conducere?
ROBERT TURCESCU: Nu. Categoric vă spun. Ca ziarist n-am văzut așa ceva. Nici la Johannis, nici la Predoiu, nici la Mihai Răzvan Ungureanu. Poate într-o anumită perioadă la Ungureanu.
MONICA MACOVEI: Eu nu la nume mă refer acum.
ROBERT TURCESCU: Iertați-mă, cred că e vremea să spunem și nume că mai e puțin și e luna august 2014, doamna Macovei.
MONICA MACOVEI: Toată lumea știe, electoratul știe, se uită în jur și știe despre cine vorbim. Nu vreau să-i atac. Eu nu vreau să-i atac, eu vreau să câștige dreapta și vreau să spun motivele pentru care cer ca și eu și alții cu șanse să intrăm în această evaluare.
ROBERT TURCESCU: Dumneavoastră nu credeți în șansele lui Johannis, de exemplu, la președinție.
MONICA MACOVEI: Eu spun atât: în acest moment, materialul de campanie pe care îl avem, fibra de campanie, este moale. Repet, e ca o cochilie goală.
ROBERT TURCESCU: Vorbiți de candidați sau vorbiți de…
MONICA MACOVEI: De capacitatea candidaților, de capacitatea lor.
ROBERT TURCESCU: Deci Johannis, Predoiu, Mihai Răzvan Ungureanu.
MONICA MACOVEI: Eu nu pronunț nume, domnule Turcescu.
ROBERT TURCESCU: Păi iertați-mă, doamna Macovei, dacă nu pronunțăm nume, despre cine vorbim?
MONICA MACOVEI: Lumea știe, lumea înțelege, e foarte simplu.
ROBERT TURCESCU: Dar de ce nu pronunțați nume? Ce vă oprește?
MONICA MACOVEI: Toată lumea știe despre cine e vorba.
ROBERT TURCESCU: Dacă toată lumea știe, de ce să nu pronunțăm nume?
MONICA MACOVEI: Pentru că e vorba de principii aici. Deci pe bază de principii vreau să discut, nu vreau să fie transformate în dispute personale pentru că eu nu am dispute personale cu niciunul dintre ei. E vorba de principii. Deci ca să dovedești…pentru că toată lumea așa va face sau va spune „de ce sunt eu un bun președinte, de ce merit eu să fiu președinte”. Și eu spun, de principiu: înainte de a spune de ce ești bun și de ce meriți, tu trebuie să arăți că ești bun să conduci o campanie electorală. Și câțiva deja de mult au spus că vor să fie președinți și sunt în campanie de când au zis că vor să fie președinte. Și ați spus mai devreme că au fost destul de slabi.
ROBERT TURCESCU: Da, vorbeam de leadership.
MONICA MACOVEI: Eu de asta spun să fie mai mulți. Vrem să câștige dreapta.”
Doamna Macovei,
ar fi benefica o discutie cu toti candidatii dreptei intr-un studio de televiziune. Sa isi prezinte candidatii programul lor si sa existe si o confruntare intre candidati iar la finalul emisiunii, telespectatorii sa voteze candidatul pe care l-ar vota.