Skip to content
Caută
Monica MacoveiMonica Macovei
Monica Macovei
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact
  • Monica Macovei
    • Lider
    • Deputat în Parlamentul European
    • Despre Monica Macovei în presă
    • Publicații și discursuri
    • Profil – CV
  • Activitate în Parlamentul European
    • LIBE
    • D-AL
    • CONT
    • Evenimente organizate în PE
    • Premii
  • Presă
    • Interviuri
    • Declarații politice
    • Comunicate
  • Contact

Am votat astăzi pentru majorarea bugetului Erasmus+

mart.282019
Category: Activitate în Parlamentul European, Comunicate, Presă, Uncategorized28 martie 2019Leave a comment

Am votat astăzi pentru majorarea bugetului Erasmus+.

Cercetarea, inovația sunt singurele care aduc progresul pentru fiecare țară în parte, și pentru Uniune, și pentru individ și comunitate. Inteligența, creativitatea, toate puse la muncă, toate împreună – uneori național, uneori transfrontalier – sunt cele care ne duc înainte.

Asta se vede și la vot. Oamenii needucați, oamenii care nu circulă, nu studiază, care nu au contact cu alții din alte țări, nu vor vota un partid democratic și nu vor înțelege ce e democrația și nu vor reacționa la măsuri antidemocratice.

De aceea, Programul Erasmus+ este unul fantastic. El a adus până acum peste 9 milioane de tineri care au învățat în străinătate, au învățat fie la școală, fie au învățat să practice o meserie.

În România, în primii ani după 2007 au fost 35.000 de beneficiari. Acum avem peste 250.000 de beneficiari.

(Ședința Parlamentului European, raportul privind „Erasmus”: programul Uniunii pentru educație, formare, tineret și sport, Strasbourg, 28 martie 2019)

Share
Tweet
Share
0 Shares
Tags: Erasmus

Posturi asemănătoare

Secția specială de anchetare a judecătorilor și procurorilor este în sine o intervenție în justiție
1 iulie 2019
Dăncilă a predat țara baronilor locali și PSD, prin ordonanță de urgență
26 iunie 2019
Nu este nevoie de o conducere la Secția specială de anchetare a magistraților, ci de desființarea acesteia
24 iunie 2019
Secția specială de anchetare a magistraților trebuie desființată de Guvern acum, prin OUG. Publicarea în România și respectarea recomandărilor GRECO privind desființarea acestei secții sunt obligatorii
21 iunie 2019
Dezbatere despre provocările și posibilele răspunsuri în evoluția imprevizibilă a peisajului economic, social și politic global
18 iunie 2019
Liturghia în cadrul căreia Papa Francisc îi beatifică pe cei 7 Episcopi greco-catolici martiri
2 iunie 2019

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment





Arhive
2016 - 2019 © Monica Macovei

Made by Mircea